La Piola
La Piola La Piola La Piola La Piola La Piola La Piola La Piola La Piola La Piola

La Piola - Ristorante Trattoria Milanese

La Piola est un ristorante trattoria situé à Milan, proposant une cuisine typiquement milanese. Vous pourrez y déguster des plats traditionnels tels que l'escalope milanaise, le risotto alla milanese et l'ossobuco. La carte de La Piola est saisonnière et propose des plats authentiques et savoureux. L'escalope milanaise est particulièrement appréciée, tout comme le risotto préparé avec du vrai safran. L'ossobuco, cuit lentement au four, est un véritable délice. La trattoria est recommandée par les locaux et offre une expérience culinaire authentique. Profitez également d'une réduction de 20% avec The Fork. Venez découvrir La Piola et savourer la véritable cuisine milanese dans une ambiance conviviale et chaleureuse.

Propriétaire de ce lieu ?

Connectez-vous pour modifier vos informations et accédez à vos statistiques détaillées.

Accédez à votre espace
La communauté mapstr
Enregistré par

706 utilisateurs

#Tags souvent utilisés
#Ristorante #Restaurant #Milanese #Trattoria #Osteria
Ce qu'en disent les utilisateurs

"cuisine lombarde recommandé bnb "

@clothilde.renaudeau

"Hazırsanız bu akşam Milanese oluyorsunuz! Milanese yani Milano'lu olmak için yapmanız gereken 3 şey var. Milano içerisindeki ev fiyatları hakkında atıp tutmak ve kira fiyatlarını eleştirmek Bar Basso'da Negroni sbagliato içerek aperitivo yapmak İyi bir Risotto alla Milanese yemek. Eğer ilkini henüz gerçekleştirmediyseniz sorun değil, henüz vakit var. Biz ikinciden başlayalım. Bar Basso sadece Milano'nun değil, İtalya'nın en ikonik barlarından bir tanesi. 1947'den beri aynı iç dizaynı ile tam bir vintage. Piola bölgesinde bulunan bar, dünyanın en çok tüketilen kokteyli Negroni'nin Milano versiyonu Negroni sbagliato'nun doğduğu yer. Negroni, bir ölçek Campari, bir ölçek ve bir ölçek kırmızı vermouth ile elde edilen ingilizcede bitter/sweet diye tabir edilen bir kokteyl. Aslen Floransa çıkışlı olsa da İtalya'nın Aperol Spritz ile beraber dünyaya pazarladığı son moda kokteyllerden bir tanesi. Negroni Sbagliato, yanlış Negroni anlamına geliyor. 1972 yılında bar sahibinin yanlışlıkla cin yerine prosecco kullanmasıyla ortaya çıkmış. Negroni'ye nazaran daha hafif. Bar basso'ya akşam saat altı sularında gidip, iştah acıcı atıştırmalıklarımızı yiyip Negroni sbagliatomuzu yudumluyoruz. Üstelik kokteylin servis edildiği bardak bizlere İsa'nın kasesini hatırlatıyor. Eğer iştahımız yeteri kadar açıldıysa artık hemen Bar Basso'nun karşısında bulunan La Piola'ya geçebiliriz. Safranlı risotto, tıpkı cotoletta gibi Milano'da her restoranda bulunsa da iyisini bulmak zor. Michelin yıldızlı restoranlarda bile turistler için yer alıyor. La Piola'yı ayırt eden özellik ise bence fırında saatler pişmiş ve pamuk gibi olmuş ossobuco. Risottonun hemen ortasına yerleştirilen ossobuconun suyu ve lezzeti iyice pirince işliyor. Risotto da ayrıca özenle hazırlanmış ve gerçek safran kullanılmış. Turistik restoranlarda olduğu gibi zerdeçal veya köri ile renklendirilmemiş. Pek hafif bir tabak olduğu söylenemese de yazın yediğiniz zaman bile gayet keyifli. Menüyü sezonluk değiştiren lokanta da bunun farkında ve en popüler tabaklarını daimi olarak menüde tutuyor. Temmuz ortası yaptığım bir ziyarette de bana benzer bir ifadede bulundu. ''Dışarısı 40 derece ama insanlar hala buraya ossobuco yemeğe geliyorlar. Demekki en azından bir şeyi doğru yapıyorum.'' diyor. Ben bir tabakla doymam derseniz, menüdeki bütün primiler iyi. Mutsuz etmez. Eğer kışın oradaysanız ragulu ravioli muzzam. Ossobuco'ya verilen önem raguya da yansımış. Yumuşacık olmasına rağmen hala sulu. Ekmekle scarpetta (bizdeki anlamıyla tabağı sünnetleme diyebiliriz) yaptırıyor."

@yemekfelsefesi

"Restaurant typique milanais #clara "

@a.dvldr

"Milanesisk - okay, men ikke noget særligt "

@reginecg

"trattoria tradizionale milanese "

@isabella_severamagiusta

"Visto da sveva rigolio, prezzi sembrano onesti degli antipasti e dei primi "

@benedettaripamonti

"Ristorante di cucina tipica milanese. The Fork sconto 20%"

@francesca97

"Très bonne escalope milanaise, risotto, osso bucco et veau "

@eugenie.lap

"Incroyaaaable, dernier repas avec Giulia (escalope milanaise avec risotto🤤🤤🤤🤤)"

@charlottederom

"Provare: Risotto giallo Non nei miei gusti il riso, cotolletta buonissima, sciat, lingua, uova da non perdere, vitello tonnato che si scioglie in bocca, classico, buono, accogliente in top ten se si cerca cucina classica"

@gandini_alessia

"Cucina italiana, lombarda. Circa 30 euro a testa. "

@andrearavasi94

"location: 6.5 menu: 7 servizio: 6.5 conto: 6.5"

@bianca.costab

"Tradizione milanese/valtellinese. Buon prezzo, Opzioni vegetariane difficilmente vegane. "

@ciro.nurcato

"Cotoletta bona vera milannnnn"

@ssstelli

"Meilleur risotto selon Julien "

@lilyofthevalley86

"Ristorante tipico milanese"

@p.martina

"Typical Milanese restaurant advised by Amilanopuoi"

@silvia45678

"Tradizionale milanese, risotto giallo e cotoletta"

@partodamilano

"Eccellente cotoletta e risotto alla milanese "

@matilda.naborri

"Tipico milanese. Cotoletta buonissima."

@chiara.aya

"Alla vecchia maniera. Provare risotto. "

@tinabertu

"Cucina tipica Milanese €€€"

@federica.codeluppi

Autres lieux à voir autour
La meilleure expérience Mapstr est sur l'application mobile.
Enregistrez vos meilleures adresses, partagez les plus belles avec vos amis, découvrez les recommendations de vos magazines et influcenceurs préférés.